Krótka odpowiedź: na plamy posłoneczne, piegi i nierówny koloryt u klientek z jasną i średnią karnacją najtańszym startem jest urządzenie IPL z filtrem 510 albo 560 nm: E-Light SM kosztuje 21 900 zł brutto i przy zabiegu za ok. 400 zł zwraca się po ok. 55 zabiegach, a tym samym urządzeniem robisz też naczynka (ceny i zwrot: ile kosztuje zamykanie naczynek laserem i ile zarabia na tym gabinet), fotoodmładzanie i zabiegi przy trądziku. Jeśli chcesz jednym urządzeniem pracować i na koloryt, i na teksturę skóry (pory, blizny, rozstępy), wybierz laser frakcyjny Profi Dual Laser (1927 + 1550 nm, 107 010 zł brutto): zabieg na twarz kosztuje zwykle od 1 000 zł, a urządzenie nie ma materiałów eksploatacyjnych. Lasery 532 nm (Q-Switch i pikosekundowe) w badaniach dobrze rozjaśniają pojedyncze, wyraźne plamy, ale po laserach Q-Switch częściej zdarzają się przebarwienia pozapalne, zwłaszcza u ciemniejszej karnacji. Lasery Q-Switch z mojej oferty (od 16 900 zł) mają falę 532 nm, więc oprócz usuwania tatuażu robisz nimi też zabiegi na plamy posłoneczne i piegi, a szkolenie to obejmuje. Przy ostudzie (melasmie) żadne urządzenie nie daje trwałego efektu, więc nie buduj na niej biznesplanu.
Nazywam się Ania Knapińska. Od 2008 roku prowadzę Profi-Med i dostarczam gabinetom urządzenia do zabiegów na twarz, a w Warszawie mam własny gabinet Centrum Med-Estetica. Klientki pytają o przebarwienia w każdym gabinecie, a właścicielki pytają mnie, czy kupić do tego IPL, laser czy „coś pikosekundowego”. Poniżej porównanie technologii według badań, ceny zabiegów z listopada 2026, rachunek zwrotu dla konkretnych urządzeń i lista rzeczy, których nie warto obiecywać klientce.
Z jakimi przebarwieniami przychodzą klientki i co na nie działa?
„Przebarwienia” to w gabinecie kilka różnych sytuacji. Od tego, która przeważa u Twoich klientek, zależy wybór urządzenia.
| Co widzisz u klientki | Co zwykle wybiera gabinet | Na co uważać |
|---|---|---|
| Plamy posłoneczne (soczewicowate) na twarzy, dłoniach, dekolcie | IPL (filtr 510–560 nm), laser 532 nm (Q-Switch albo pikosekundowy), laser frakcyjny 1927 nm | przy ciemniejszej karnacji ryzyko przebarwień pozapalnych, częściej po laserach Q-Switch |
| Piegi | laser Q-Switch albo IPL | wracają po słońcu, klientka musi to wiedzieć przed zabiegiem |
| Nierówny koloryt, szara skóra, oznaki fotostarzenia | IPL (fotoodmładzanie) albo laser frakcyjny 1927 nm | to seria zabiegów, nie jedna wizyta |
| Koloryt razem z porami, bliznami po trądziku, teksturą | laser frakcyjny 1927 + 1550 nm (Profi Dual Laser) | kilka dni zaczerwienienia i złuszczania |
| Ostuda (melasma) | najpierw preparaty rozjaśniające i ochrona przeciwsłoneczna, urządzenie dopiero później | nawroty u ok. połowy osób w 3–6 miesięcy, ryzyko pogorszenia |
Ważne: plamę, która szybko rośnie, ma nieregularny brzeg, kilka kolorów albo krwawi, klientka powinna najpierw pokazać dermatologowi. Zabieg kosmetyczny nie zastępuje oceny znamion.
IPL, Q-Switch, laser pikosekundowy czy laser frakcyjny 1927 nm: porównanie
IPL to lampa błyskowa: filtr zawęża światło do zakresu, który pochłania barwnik w plamie. Jedną głowicą robisz też naczynka, fotoodmładzanie i zabiegi przy trądziku, więc urządzenie pracuje w grafiku nawet wtedy, gdy klientek z przebarwieniami jest mało. Laser Q-Switch i pikosekundowy podają bardzo krótki impuls jednej długości fali (532 nm na barwnik w plamach), punkt po punkcie. Laser frakcyjny 1927 nm nie celuje w barwnik, tylko podgrzewa tysiące mikroskopijnych punktów w płytkiej warstwie skóry, która potem się odnawia.
| Technologia | Najlepiej do | W badaniach | Ciemniejsza karnacja | W Profi-Med (brutto) | Materiał na zabieg |
|---|---|---|---|---|---|
| IPL (E-Light, filtr 510/560 nm) | plamy posłoneczne, koloryt, fotoodmładzanie | 2 zabiegi co 4 tygodnie; brak przebarwień pozapalnych w grupie IPL | w badaniu u osób o azjatyckiej karnacji bezpieczniejszy niż laser Q-Switch | E-Light SM 21 900 zł, E-Light Silver 28 000 zł, E-Light SHR 36 000 zł, Multi-Light Plus 45 000 zł | lampa: ok. 2 gr za impuls, ok. 6 zł netto przy 300 impulsach |
| Laser Q-Switch 532 nm | pojedyncze, wyraźne plamy, piegi | 1 zabieg; przebarwienia pozapalne po zabiegu u 30% stron twarzy (fototypy III–V) | wyższe ryzyko przebarwień pozapalnych | Q-Switch SM 16 900 zł, LB 27 000 zł, Pro-Medis 34 000 zł (także tatuaż i makijaż permanentny); głowica Q-Switch w Multi-Light Plus od 45 000 zł | lampa: ok. 0,3–0,7 gr za strzał |
| Laser pikosekundowy 532 nm | pojedyncze, wyraźne plamy | 1 zabieg; lepsze rozjaśnienie niż Q-Switch, przebarwienia pozapalne u 5% stron twarzy | mniejsze ryzyko niż Q-Switch w tym badaniu | Pico Laser 216 000 zł (do studia usuwania tatuażu) | zależy od modelu |
| Laser frakcyjny 1927 nm | koloryt, plamy posłoneczne, matowa skóra; z 1550 nm także tekstura | 2 zabiegi; poprawa u ok. 82% osób po miesiącu | ostrożnie, po kwalifikacji | Profi Dual Laser 107 010 zł (1927 + 1550 nm) | 0 zł (prąd i Twój czas) |
Lasery Q-Switch z mojej oferty (Q-Switch SM 16 900 zł, Q-Switch LB 27 000 zł, Q-Switch Pro-Medis 34 000 zł) mają falę 532 nm, więc oprócz usuwania tatuażu i makijażu permanentnego robisz nimi też zabiegi na pojedyncze plamy posłoneczne i piegi; szkolenie w Twoim gabinecie obejmuje te zabiegi. Falę 532 nm ma też głowica Q-Switch w Multi-Light Plus (od 45 000 zł), więc w jednym urządzeniu masz do przebarwień i IPL, i laser Q-Switch. To dobry wybór, jeśli chcesz mieć w cenniku i przebarwienia, i usuwanie tatuażu. Porównanie laserów: poradnik laser do usuwania tatuażu do gabinetu. Laser pikosekundowy Pico Laser (216 000 zł) kupuje się raczej do studia, które specjalizuje się w usuwaniu tatuażu. Jeśli przebarwienia mają być jednym z wielu zabiegów na twarz (koloryt, naczynka, fotoodmładzanie), rozsądniejszy jest IPL albo laser frakcyjny.
Co mówią badania?
- IPL kontra laser Q-Switch (aleksandrytowy), 32 osoby o azjatyckiej karnacji, połowa twarzy jednym, połowa drugim urządzeniem. Poprawę zanotowano u wszystkich. Przy piegach laser dał lepszy wynik, ale przebarwienia pozapalne wystąpiły po laserze u 1 osoby z piegami i u 8 z plamami soczewicowatymi, a po IPL u nikogo. Autorzy uznali IPL za lepszy wybór przy plamach soczewicowatych u osób o azjatyckiej karnacji (Wang i in., J Am Acad Dermatol 2006).
- Laser pikosekundowy kontra Q-Switch 532 nm, 20 kobiet z fototypem III–V, jeden zabieg. Po 12 tygodniach plamy posłoneczne rozjaśniły się bardziej po laserze pikosekundowym. Przebarwienia pozapalne wystąpiły na 5% stron twarzy po laserze pikosekundowym i na 30% po Q-Switch; przy tak małej grupie różnica nie była istotna statystycznie. Ból był podobny (Kim i in., Ann Dermatol 2020).
- Laser frakcyjny 1927 nm, przebarwienia na twarzy, 40 osób w wieku 30–80 lat, 2 zabiegi. Umiarkowaną do bardzo dużej poprawy wyglądu oceniono u ok. 82% osób miesiąc po drugim zabiegu i u 69% po trzech miesiącach; przy plamach soczewicowatych i piegach odpowiednio u ok. 68% i 51% (Brauer i in., J Drugs Dermatol 2014).
- Ostuda (melasma), przegląd badań nad laserami i światłem. Lasery i IPL to opcja dopiero po preparatach miejscowych i peelingach chemicznych. U ok. 50% osób przebarwienia w jakimś stopniu wracają w ciągu 3–6 miesięcy, najszybciej po laserach Q-Switch, które mogą też dać ściemnienie z odbicia. IPL autorzy polecają głównie przy fototypach I–III (Trivedi i in., Int J Womens Dermatol 2017).
Uczciwie: to małe badania, w różnych grupach i na różnych urządzeniach. Wynik u Twoich klientek zależy od kwalifikacji, parametrów i tego, czy klientka chroni skórę przed słońcem.
Ile kosztuje zabieg usuwania przebarwień w 2026?
| Zabieg | Cena | Źródło (odczyt 5.11.2026) |
|---|---|---|
| Pojedyncza zmiana, laser | średnio 364 zł (100–2 000 zł) | kliniki.pl, kilkadziesiąt cenników |
| Policzki, laser | średnio 570 zł (100–2 000 zł) | kliniki.pl, kilkadziesiąt cenników |
| Twarz, szyja i dekolt, laser | średnio 1 473 zł (150–3 100 zł) | kliniki.pl, kilkadziesiąt cenników |
| Laserowe usuwanie przebarwień | 500–550 zł | cenauslug.pl, cennik 2026 (aktualizacja 09.2026) |
| Fotoodmładzanie IPL twarzy | 380–420 zł | cenauslug.pl, cennik 2026 (aktualizacja 09.2026) |
| Laser frakcyjny twarzy | 1 000–1 600 zł | cenauslug.pl, cennik 2026 (aktualizacja 09.2026) |
Szczegółowe ceny zabiegów laserem frakcyjnym 1550 i 1927 nm z cenników z czterech miast opisałam w artykule Laser frakcyjny 1550 i 1927 nm: ile kosztuje zabieg i ile zarabia gabinet.
Ile zarabia gabinet: po ilu zabiegach urządzenie się zwraca?
Przyjmuję ostrożnie 400 zł za zabieg IPL na twarz (dolny zakres fotoodmładzania IPL w cenniku 2026), 364 zł za zabieg laserem Q-Switch na pojedynczą zmianę (średnia z kliniki.pl) i 1 000 zł za zabieg laserem frakcyjnym na twarz (dolna granica cenników). To rachunek uproszczony: sam przychód, bez czynszu, wynagrodzeń i podatków, żeby łatwo porównać urządzenia między sobą.
| Urządzenie | Cena brutto | Zabiegów do zwrotu | Przy 3 zabiegach tygodniowo | Co jeszcze robisz tym urządzeniem |
|---|---|---|---|---|
| Q-Switch SM | 16 900 zł | 47 po 364 zł | ok. 3–4 miesięcy | usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego, peeling węglowy |
| E-Light SM | 21 900 zł | 55 po 400 zł | ok. 4 miesięcy | naczynka, fotoodmładzanie, trądzik, depilacja IPL |
| E-Light Silver | 28 000 zł | 70 po 400 zł | ok. 5–6 miesięcy | jak wyżej, większa moc, opcja głowic RF |
| E-Light SHR | 36 000 zł | 90 po 400 zł | ok. 7 miesięcy (szybciej z depilacją SHR) | prawie bezbolesna depilacja SHR |
| Multi-Light Plus | 45 000 zł | 113 po 400 zł | ok. 9 miesięcy (szybciej z depilacją i tatuażem) | depilacja SHR, usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego |
| Profi Dual Laser | 107 010 zł | 108 po 1 000 zł | ok. 8–9 miesięcy | blizny, rozstępy, pory, tekstura (1550 nm) |
Koszt materiału: lampa w głowicy E-Light wystarcza na ok. 100 tys. impulsów i kosztuje 2 000 zł netto, czyli ok. 6 zł netto na zabieg przy 300 impulsach. Profi Dual Laser nie ma materiałów eksploatacyjnych. Porównanie dla 24 urządzeń: koszty eksploatacji urządzeń kosmetycznych.
Rata: przy wpłacie własnej 10% pożyczka medyczna na E-Light SM wynosi orientacyjnie 391 zł netto miesięcznie (60 rat) albo 597 zł netto (36 rat), więc każdą z tych rat pokrywają 2 zabiegi IPL po 400 zł w miesiącu, nawet po odliczeniu 23% VAT od ceny zabiegu. Leasing Profi Dual Laser to orientacyjnie od 1 671 zł netto miesięcznie (59 rat). Kalkulacje KRC Med Finance i zasady: finansowanie urządzeń.
Seria zamiast jednej wizyty: klientka z przebarwieniami kupuje zwykle serię, a po kolejnym lecie często wraca. Dlatego to zabieg, który wypełnia kalendarz powrotami, a nie tylko nowymi osobami. Wszystkie urządzenia w jednym rankingu: jakie urządzenie do gabinetu najszybciej się zwraca.
Które urządzenie wybrać do Twojego gabinetu?
- Zaczynasz zabiegi na twarz albo masz mały budżet: E-Light SM (21 900 zł). Przebarwienia, naczynka, fotoodmładzanie i trądzik z jednej głowicy, 5 filtrów w zestawie.
- Robisz też dużo depilacji: E-Light SHR (36 000 zł): głowica SHR do prawie bezbolesnej depilacji i głowica E-Light do zabiegów na twarz.
- Chcesz usuwać też tatuaże i makijaż permanentny: laser Q-Switch SM (16 900 zł) albo Q-Switch Pro-Medis (34 000 zł): fala 532 nm na pojedyncze plamy posłoneczne i piegi, 1064 nm na ciemny tusz.
- Chcesz w jednym urządzeniu depilację, twarz i usuwanie tatuażu: Multi-Light Plus (od 45 000 zł).
- Klientki pytają o przebarwienia razem z porami, bliznami po trądziku i teksturą: Profi Dual Laser (107 010 zł). Fala 1927 nm pracuje na koloryt, a 1550 nm w tym samym urządzeniu na teksturę, więc z jednego zakupu masz w cenniku obie grupy zabiegów.
Różnice między urządzeniami IPL (filtry, moc, lampy) opisuję w poradniku jakie urządzenie IPL kupić do gabinetu, a urządzenia na naczynka w poradniku laser na naczynka czy IPL. Wszystkie urządzenia na twarz z cenami: urządzenia do zabiegów na twarz.
Czego nie obiecywać klientce?
- Nie obiecuj „trwałego usunięcia” przebarwień. Nowe plamy mogą się pojawić po słońcu, a przy ostudzie nawroty są częste.
- Nie obiecuj efektu po jednym zabiegu. W badaniach oceniano wynik po 1–2 zabiegach i kilku tygodniach.
- Nie zostawiaj klientki bez zaleceń: ochrona przeciwsłoneczna przed serią i po niej to część zabiegu, a nie dodatek.
- Nie kwalifikuj każdej karnacji tak samo. Przy ciemniejszej skórze zacznij od próby na małym obszarze i ostrożnych parametrów.
- Nie oceniaj znamion. Zmiany, które się zmieniają, kieruj do dermatologa.
Jak pisać o takich zabiegach w reklamach i mediach społecznościowych: jak reklamować zabiegi zgodnie z prawem.
Co sprawdzić u dostawcy?
- Filtry i zakres długości fali: do przebarwień potrzebujesz filtra ok. 510–560 nm (w E-Light SM i Silver są w zestawie 510 i 560 nm).
- Chłodzenie głowicy i możliwość ustawienia serii impulsów: to komfort klientki i bezpieczeństwo skóry.
- Żywotność i cena lampy na piśmie: to Twój koszt na każdym zabiegu.
- Szkolenie z protokołami dla różnych fototypów i rodzajów przebarwień, z kwalifikacją klientki i zaleceniami po zabiegu.
- Serwis w Polsce i urządzenie zastępcze na czas naprawy, żeby klientki w trakcie serii nie czekały.
Pełną listę pytań masz w bezpłatnej checkliście 12 pytań do dystrybutora, zanim kupisz urządzenie.
Najczęstsze pytania
Jakie urządzenie do usuwania przebarwień kupić do gabinetu?
Na start i do gabinetu z wieloma zabiegami na twarz: urządzenie IPL z filtrem 510–560 nm, np. E-Light SM za 21 900 zł brutto, które robi też naczynka, fotoodmładzanie i zabiegi przy trądziku. Jeśli klientki pytają o przebarwienia razem z porami i bliznami, laser frakcyjny Profi Dual Laser (1927 + 1550 nm, 107 010 zł brutto). Jeśli chcesz też usuwać tatuaże i makijaż permanentny, laser Q-Switch z falą 532 nm (od 16 900 zł) robi także zabiegi na plamy posłoneczne i piegi.
Co najlepiej usuwa przebarwienia: IPL czy laser?
Zależy od rodzaju przebarwień i karnacji. W badaniu na 32 osobach laser Q-Switch lepiej rozjaśniał piegi, ale przy plamach soczewicowatych częściej zostawiał przebarwienia pozapalne, czego po IPL nie było. Laser frakcyjny 1927 nm po 2 zabiegach poprawił wygląd przebarwień u ok. 82% osób. Przy nierównym kolorycie i fotostarzeniu IPL albo laser 1927 nm, przy pojedynczych wyraźnych plamach laser 532 nm.
Ile kosztuje laserowe usunięcie przebarwień?
Według kliniki.pl (odczyt 5.11.2026) pojedyncza zmiana kosztuje średnio 364 zł, policzki 570 zł, a twarz z szyją i dekoltem 1 473 zł. Cennik 2026 w cenauslug.pl podaje 500–550 zł za laserowe usuwanie przebarwień i 380–420 zł za fotoodmładzanie IPL twarzy.
Jakie są skutki uboczne lasera na przebarwienia?
Najważniejsze dla gabinetu to przebarwienia pozapalne, czyli ściemnienie skóry po zabiegu, częstsze u ciemniejszej karnacji. W badaniu w fototypach III–V wystąpiły na 30% stron twarzy po laserze Q-Switch 532 nm i na 5% po laserze pikosekundowym. Po laserze frakcyjnym zwykle przez kilka dni utrzymuje się zaczerwienienie i złuszczanie.
Czy laser tulowy 1927 nm nadaje się na przebarwienia?
Tak. W badaniu Brauer i in. (2014) po 2 zabiegach laserem 1927 nm umiarkowaną do bardzo dużej poprawy wyglądu przebarwień oceniono u ok. 82% osób po miesiącu. W mojej ofercie fala 1927 nm jest w Profi Dual Laser, który ma też 1550 nm na teksturę, więc w jednym urządzeniu masz zabiegi na koloryt i na blizny czy pory.
Czy ostudę (melasmę) można usunąć laserem albo IPL?
Nie obiecuj tego. W przeglądzie badań lasery i IPL są przy ostudzie opcją dopiero po preparatach rozjaśniających i peelingach chemicznych, a u ok. połowy osób przebarwienia wracają w ciągu 3–6 miesięcy. Klientkę z ostudą kwalifikuj ostrożnie, najlepiej we współpracy z dermatologiem.
Ile zabiegów na przebarwienia potrzeba?
W badaniach były to 1 zabieg laserem 532 nm, 2 zabiegi IPL co 4 tygodnie i 2 zabiegi laserem 1927 nm, z oceną po kilku tygodniach. W gabinecie liczbę zabiegów ustalasz po kwalifikacji klientki i według protokołu urządzenia.
Porozmawiajmy o Twoim gabinecie
Zadzwoń: 605 151 341, napisz na WhatsApp albo na biuro@profi-med.eu. Powiedz mi, z jakimi przebarwieniami przychodzą Twoje klientki, jaką mają karnację i ile w Twojej okolicy kosztuje zabieg, a policzymy razem, czy lepiej zacząć od IPL, czy od lasera frakcyjnego. Urządzenia zobaczysz na pokazie w Warszawie, a jeśli masz daleko, pomogę umówić pokaz w gabinecie naszego klienta bliżej Ciebie.
Ania Knapińska, Profi-Med
Aktualizacja: 5.11.2026. Ceny zabiegów sprawdzone 5.11.2026.
Źródła
- Wang C.C., Sue Y.M., Yang C.H., Chen C.K., A comparison of Q-switched alexandrite laser and intense pulsed light for the treatment of freckles and lentigines in Asian persons: a randomized, physician-blinded, split-face comparative trial. J Am Acad Dermatol 2006;54(5):804–810: DOI 10.1016/j.jaad.2006.01.012
- Kim J.Y., Yang J., Huh G., Choi Y.J., Kim W.S., A Split-Face, Single-Blinded, Randomized Controlled Comparison of 532 nm Picosecond Nd:YAG Laser versus 532 nm Q-Switched Nd:YAG Laser in the Treatment of Solar Lentigines. Ann Dermatol 2020;32(1):8–13: DOI 10.5021/ad.2020.32.1.8
- Brauer J.A. i in., Nonablative 1927 nm Fractional Resurfacing for the Treatment of Facial Photopigmentation. J Drugs Dermatol 2014;13(11):1317–1322: JDD
- Trivedi M.K., Yang F.C., Cho B.K., A review of laser and light therapy in melasma. Int J Womens Dermatol 2017;3(1):11–20: DOI 10.1016/j.ijwd.2017.01.004
- Ceny zabiegów (odczyt 5.11.2026): kliniki.pl, pojedyncza zmiana, kliniki.pl, policzki, kliniki.pl, twarz, szyja i dekolt, cenauslug.pl, cennik 2026 laseroterapii
- Karty urządzeń (stan na 5.11.2026): E-Light SM, E-Light Silver, E-Light SHR, Multi-Light Plus, Profi Dual Laser, Q-Switch SM, Q-Switch LB, Q-Switch Pro-Medis; raty: finansowanie
Czytasz poradniki Profi-Med? Dodaj nas do preferowanych źródeł w Google. Google może wtedy częściej pokazywać Ci nasze poradniki o cenach urządzeń i zabiegów oraz oznaczać je jako preferowane w odpowiedziach AI.
Przycisk się nie wyświetla? Dodaj Profi-Med w ustawieniach Google (wyszukaj profi-med.eu i zaznacz).

Porozmawiaj ze mną bezpośrednio
Wolisz najpierw napisać? Znajdziesz mnie na Facebooku
Nazywam się Ania Knapińska i od 2008 roku doradzam właścicielkom gabinetów przy wyborze sprzętu. Na Facebooku ma mnie w znajomych prawie 5 tysięcy osób, więc łatwo sprawdzisz, kim jestem i z kim pracuję.
Kliknij zdjęcie albo przycisk, wejdź na mój profil i napisz do mnie na Messengerze. Porozmawiamy o Twoim gabinecie, bez zobowiązań.
Napisz do mnie na Messengerze


Najnowsze komentarze